Už jsme se nemohly dočkat, až se smočíme ve smaragdově modrý vodě, po 3 náročných dnech po sopkách a dohromady tak 5 hodin spánku!!!:D
Bohužel, největší chyba, co jsme udělaly byla, že jsme si nechaly poradit od jedné slečny, (co je češka, žije na bali a dělá průvodcovství – pomáhala nám s itinerářem), že nejlepší je jet po Jávě na Gili ostrovy, poté na Lombok a z Lomboku se vrátit na Bali.. Nakonec to byla šílená zajížďka a ztratily jsme den a půl zbytečným cestováním, bohužel už jsme měly zarezervované ubytka, která nešla zrušit, plus nám jedno propadlo, tudíž jsme tuhle trasu absolvovaly.. Určitě nedoporučuju! Radši bych procestovala severní Bali, a poté až Gili,abyste nejezdili sem a tam jako idioti, přesně jako my:D a pak se klidně vrátit z Lomboku na jih,či východ, jelikož tam je stejnak přístav do kterého přijedete…
Z přístavu na Bali jsme tedy hledaly, jak se dostat do Amedu, jelikož v ten den, jsme měly v plánu ještě dorazit na Gili Meno, což už nám bylo jasné, že nestihneme a ubytko nám propadne.. Samozřejmě, že nic do Amedu nejelo, a tak jsme si prostě museli stopnout auto, nakonec nás vzal nějaký týpek, který tam evidentně čekal na turisty z lodi.. Nebyl moc příjemný pocit, vlezt někomu cizímu do auta, ale co už, Asie vás prostě vtáhne:D Cesta trvala nekonečných 6 hodin a stálo to 120 000rps na osobu. Na bookingu jsme si našly krásný ubytko, s užasným výhledem na oceán a východem slunce, kde byl apartmán celý prosklený a mohly jste ho sledovat z postele, sooo romantic!!:) Doporučuju – https://www.tripadvisor.cz/Hotel_Review-g608478-d2092336-Reviews-Titi_Sedana_Homestay-Amed_Abang_Bali.html- ubytovaí vyšlo cca na 200kč! Lístky na loď jsme si koupily v ten večer ve městečku, všude je tam hromada stanků s výlety apod, takže lístky určitě seženete, loď jezdí vždy 2 krát denně v 9 ráno a v 16 hod. Lodí ale jezdí hromada, takže se nemusíte bát o místo!
Amed a výhled z naší terasy
Gili ostrovy jsou 3 – Air, Meno a Trawangan – my jsme se rozhodli pro Meno a Air, jelikož jsme chtěli klídek a opuštěné pláže.. Trawangan je party ostrov a bylo tam fakt šíleně lidí..Na ani jednom ostrově nejezdí motorová vozidla, takže můžete využít koňských povozů, což taky dotváří hezkou atmosféru ostrovů.
Jako první jsme jeli na Meno, a jely jsme z přístavu z Amedu rychlou lodí za 300 000Rps na osobu, v 9 hod ráno cesta trvala 1,15hod. Bohužel lodě jezdí jen na Trawangan, plus nějaké i na Air, ale na Meno se musíte dostat z Trawanganu a jste tam za 10 min. Cena z Trawanganu na Meno vyšla 60 000Rps na osobu, my jsme si odchytly nějakého chlápka s lodí a na lodi nás bylo jen nás 5.
První 1.5 dne jsme strávily na Menu a bydleli jsme zde – http://www.booking.com/hotel/id/lumbung-amp-garden-resort-bonti.cs.html?aid=357024%3Blabel%3Dgog235jc-hotel-XX-id-lumbungNampNgardenNresortNbonti-unspec-nl-com-L%3Acs-O%3AwindowsS7-B%3Afirefox-N%3AXX-S%3Abo-U%3AXX%3Bsid%3D0481a703d7cae5b496d2318693775f8b%3Bdcid%3D4%3Bdist%3D0&sb_price_type=total&type=total levné a hezké ubytko, mezí místními, kousek od pláže. Cena 200kč/osoba
Na Menu se nám líbil oceán, ale byl tam až moc klid, v 9 večer, nebyla nikde ani noha a pár restaurací bylo i zavřených, navíc v okolí bylo strašně moc odpadků, což z romantického ostrova nedělalo dobrý dojem, každopádně se nám tam líbilo a myslím, že ten den a půl byl dostačující.. Můžete si půjčit kola a ostrov objet,nebo půjčit koně a cválat po pláži, je tam i jezero uprostřed ostrova, nebo šnorchlovat kolem ostrovů jen tak se válet na pláži nebo v baru:D Je tam i ptačí park, ten jsme ale nenavštívily..
Naše ubytko
Další den jsme si tedy zaplatily opěvované šnorchlování se želvami za 180 000 Rps, musím říct, že větší tragédii jsem neviděla!! Nevím jestli jsme tam byly ve špatný čas, ale za celou dobu jsme viděly 2 želvy, za kterou se hnalo asi 60 lidí, kteří vás kopali do hlavy ploutvemi, jen aby si ji mohli natočit na go pro! Z podmořského života jsme viděly pouze zakaleno,pouze jedno místo šlo,ale žádný zázrak a ten ráj jsme tak nějak nenašly… Měly jsme zastavit na 4 místech, ale na to poslední už jsme ani neměly náladu jet, tak jsme to zabalily.. Za mě tedy rozhodně nedoporučuju, pokud už jste někde šnorchlovali, budete zklamaní, Např s Filipínama se to nedá absolutně srovnat!!
Jedinou výhodu to mělo, že chlapíci z lodi nás hodili rovnou na Air, (měli jsme s sebou krosny, jelikož jsme si to tak domluvily den předem) tudíž jsme ušetřily za loď.
Na Air jsme také strávily 1,5 dne a líbil se mi o trochu víc než Meno, jelikož tam bylo více živo a hlavně víc čisto v ulicích.. Bydlely jsme ve stylovým ubytku, ze kterýho jsme byly totálně nadšení…http://www.booking.com/hotel/id/begadang-backpackers.en-gb.html Takový na divoko, ubytko pro baťůžkáře, jen roletka z bambusu,matrace, ale co víc chtít že??:) za 300 kč/noc! Myslím, že tahle část ostrova,kde se nacházelo ubytko, byla lepší, bylo zde méně lidí a větší klid, na druhé straně u přístavu mi přišlo, že je dost lidí a “těsno”.
Pláž byla cca 200 metrů, kde hned byly restaurace a bary a večer to tam o dost více žilo, turistů jsem čekala víc,a tak mě překvapil klid na ostrově!:) Pokud se pohybujete koňským spřežením počítejte cca 50 000 osoba/cesta a je jedno kam, maj jednotou cenu.. Je fakt, že tady už znaj dost turismus, takže smlouváním moc neuspějete, nepojedete vy, pojedou jiní.. Pocítili jsme ten rozdíl oproti Jávě!!
Tady jsme si půjčily kola z hotelu za 30 000rps na den. Určitě doporučuju objet ostrov, objevíte hezké plážičky, kde třeba ani nikdo není.
ubytování Gili Air
Z Air jsme jely lodí na Lombok, jely jsme soukromou za 80 000/osoba.Lístek seženete normálně u stánku u přístavu, bát se nemusíte, že nekoupíme, budou se o vás rvát:) lodě vyplouvají každou hodinu a poslední jede v 17 hod.. cesta trva 20 min. O Lomboku ale až v dalším článku:)
Co bychom dnes udělala jinak: Na Gili bych asi také nic nezměnila, tak nějak jsem si je představovala, byla jsem ráda, že tam nebylo tolik turistů, místní tam normálně žili, takže jste mohly pozorovat jejich každodenní život, a našly jsme i pláže, kde jsme byly jen my.. Jediné, co mě zklamalo byl bordel ve vnitrozemí na ostrovech a arogantní chovaní místních na ulicích, jelikož byli otrkaní turismem.